Kadın cinayetlerine dikkat çeken sergi: “Ten, Beden, Ben”

Salt Beyoğlu’nda 9 Aralık 2021 tarihinde açılan İpek Duben’in “Ten, Beden, Ben” isimli sergisi ziyaretçilerini bekliyor. 3 Nisan’a kadar sürecek olan sergide erkek şiddeti, kadın cinayetleri, kadınlık ve erkeklik kimliğinin toplumdaki yeri, zorunlu göç gibi çeşitli konular işleniyor.

Yaşamının belli bir dönemini yurt dışında geçiren Duben, İstanbul’a döndükten sonra ürettiği ilk çalışması Şerife oldu. Üç kata yayılan serginin giriş katında da ilk olarak “Şerife” serisi yer alıyor. Bu bölüm bir desen ve on bir resimden oluşmakta. Tablolardaki feminist bakış açısını içeren resimler, toplumun görmediği kadınları gündeme getirmesi bakımından anlam taşıyor.  

Mekan ikinci katını “Melekler ve Soytarılar” serisine ayırıyor. Sanatçı, zorunlu göç konusunu irdeleyerek küresel eşitsizliğe dikkat çekiyor. Biriktirmiş olduğu gazete ve dergiler üzerine melek ve soytarı ekleyerek kendi yorumunu katıyor. İçerisinde ziyaretçiler tarafından dikkatleri üzerine çeken “Elveda Yurdum” isimli zorunlu göç çalışması ayrıca mevcut. Dünyanın çeşitli bölgelerindeki mültecilerin sınırlardaki görüntülerine yer veriyor.

Çalışmaları içerisinde kendi beden imgelerinin de bulunduğu üçüncü katta “Aşk Oyunu ve Aşk Kitabı” adını verdiği serisinde kadın cinayetleri ve erkek şiddetine işaret ediyor. Erkek şiddetiyle yaşamı sonlandırılan kadınların gazetelerdeki haberleri sunuluyor. Bunun yanı sıra şiddetten ölen kadınlar için bir de dijital anıt bulunuyor. Türkiye’de öldürülen kadınların kaydını tutan Anıt Sayaç’a göre, 2021 yılının ilk 11 ayında öldürülen kadın sayısı 355.

2022 yılının sekizinci gününde 3 kadın cinayetinin olması dikkatlerden kaçmadı…

Sergi hakkında detaylı bilgi edinmek için.