Şehrin içinde yatan tarihi mekân: “Smyrna Agora Antik Kent”

İzmir’de öne çıkan tarihi mekânlardan biri de Smyrna Agora Antik Kenti. İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Smyrna Agora Antik Kenti, günümüze kadar gelmiş geçmiş kalıntıları bünyesinde bulunduruyor.

Kent meydanı anlamına gelen agora, burada da geniş bir avlu çevresinde şekilleniyor. İçerisinde birçok mermer sütun, anıt, heykel ve yapıt mevcut. Agora girişinin sağ tarafında Osmanlı Döneminden kalan yan yana sıralanmış mezarlar ve mezar taşları yer alıyor. Kâtipzâde Hacı Celil, İzmir Fırkai Askeriye Kumandanı Hacı Osman Paşa gibi birçok Osmanlı Dönemi şahsiyetlerinin mezarları sergileniyor.

Agora girişinin sol tarafında kalan antik kentin alt katına, bodruma inen merdivenler ziyaretçilerini karşılıyor. Yıllardır akan ve su içilmesi yasak olan çeşmesi günümüzde de kullanılıyor. Ziyaretçiler özellikle yaz aylarında ferahlamak için yüzlerini bu çeşme suyu ile ıslatıyorlar. Yasağın getirilme sebebinin suyun kaynağının henüz belli olmamasından ötürü olduğu düşünülüyor.

Agoranın çeşitli bölgelerinde bilgilendirici metinlerin yer aldığı panolar bulunuyor. Bilgilere göre, bu alanda önceleri Roma hamamı işlev görüyordu. Bodrum katında hamama su götüren su kanalları halen varlığını sürdürmekte.

Bodrum katının bir bölümde heykeller ve yazıtlar mevcut. Milattan sonra ikinci yüzyıl sonu ila üçüncü yüzyıl başında olduğu düşünülen Smyrna’daki imparatorluk kültünün neokorosu sergileniyor. Agora antik kentinde Smyrna’daki imparatorluk kültünün neokorosu olan Claudius Aristophanes Aureliarius’un heykelini taşıyan yazıtlı kaide bulunuyor. Panoda yer alan bilgilere göre, “Tapınak hizmetkârı” anlamına gelmekte olan neokoros unvanı dönemin imparatoru tarafından veriliyordu.

Çoğu bölgesi ziyaretçilerine açık durumdayken bazı bölgeleri yapılan araştırmalar ve çalışmalar nedeniyle kapalı.