“Ne Yerdeyim Ne Gökte” sergisi gerçekleşti

Ramazan Can’ın “Ne Yerdeyim, Ne Gökte” isimli kişisel sergisi, 9 Eylül – 18 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleşti. Anna Laudel’in ev sahipliğini yaptığı sergide birbirinden farklı eserleri sergilendi.

Serginin ilk bölümünde beton ve neon ile birleştirilmiş geçmişten kalan farklı kilim çalışmaları yer aldı. Çalışmalarıyla ziyaretçilerinin dikkatini çeken Can, yarı neon yarı kilim ve kaldırım taşları üzerine işlediği kilimlerle eski-yeni, geleneksel-modern kültürü karşılaştırdı. Yörük kültürüyle ilgili bir arayış içerisine girerek geçmişle bugün arasında bir köprü kurdu. Kullandığı eski kilimlere bakıldığında bir kültürün yok olmasına da atıfta bulunduğu göze çarptı. Beton ve dokumayı birleştirerek aslında bir kültürün diğer kültür üzerindeki tahrip edici gücünü ifade etmeye çalıştığı görüldü.

Serginin bir başka bölümünde ise Şamanizm kültürü etkisindeki tablolar duvarlarda yerini aldı. Gözden kaçmayan bir ayrıntı da tablolarda bulunan insanların yüzlerinin genellikle kırmızı tonlarında ve yanık olmasıydı. Bunun nedeni Şamanizm ile bağdaşlaşan ateşti.

Duvara asılmış kilimlerin içerisinde Şamanizm’e ait geyik, kurt gibi motifler mevcut. Eserlerinde çoğunlukla büyük, abartılı, alışılagelmiş vücut yapılarından farklı canlı yapılarına rastlandı. Sanatçı şiddetin korkunç yüzünü çiçek, kalaşnikof ve el bombasını birleştirerek ifade etti.

Serginin son bölümünde ise sanatseverler, tablolarda sanatı kendine mal etme olarak bilinen temellük tekniği ile karşılaştı. Bazı sanatçılara ait ünlü tabloları kendisinin baştan yorumladığı görüldü. Leonardo da Vinci’nin dünyaca ünlü Mona Lisa eseri gibi çeşitli tabloları temellük sanatıyla birleşti.

Arttv’nin “Ne Yerdeyim Ne Gökte” sergisinin sahibi Ramazan Can ile yaptığı röportajı izlemek için.