Kazılardan çıkan mirasın yurdu: “İzmir Arkeoloji Müzesi”

İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Bahribaba Parkı içindeki Arkeoloji Müzesi, yeraltı zenginliklerine ev sahipliği yapıyor. Eski İzmir (Smyrna) ve yakın bölgelerinde ortaya çıkarılan eserler bu müzede korunuyor.

Erken Tunç Çağı, Arkaik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait birçok eser sergileniyor. İçerisinde kazılardan çıkan mermerler, büstler, heykeller, dönemin kullanılmış eşyaları, seramikler, mezarlar gibi daha nice miraslar mevcut. Müzenin bir kısmında sergilenen mezar adını verdikleri taştan oyma, bezemeli Klazomenai lahitleri göze çarpıyor. Milattan sonra 8. yüzyıl dönemine ait olduğu tespit edilen, 2007 yılında Foça (Phokaia) kazıları sırasında Athena Tapınağı’nın batı tarafında yer alan Bizans nekropolisinde ele geçmiş mezar bulunuyor. Mezarın içerisinde yeni doğmuş bir bebeğin iskeleti dikkat çekiyor.

Müzenin Taş Eserler Salonu’nda yer alan M.Ö. 2. yüzyıl Helenistik Dönem’e ait “Çifte Kızlar Heykeli” ve M.S. 2. yüzyıl Roma Dönemi’ne ait “İmparator Rahibi” heykeli müzede yer alan eserler arasında.

“Çifte Kızlar Heykeli”
“İmparator Rahibi”

Bu salonda taştan oyma pek çok yapıt ziyaretçilerini karşılıyor. Başsız kadın büstü, kadın başı, soylu koltuğu onlardan biri. Tiyatronun önünde soylular için özel olarak ayrılmış soylu koltuğu İzmir Arkeoloji Müzesi’nde yerini almış durumda. Yanlarında grifon gövde, grifon kanat ve kafa bulunan Helenistik Dönem’den kalma koltuk ilgi uyandırıyor.

Helenistik Dönem (M.Ö. 2. yüzyıl)
“Kadın Başı” Helenistik Dönem
Buluntu yeri: Bouleuterion (Meclis Binası)
“Başsız Kadın Büstü” Roma Dönemi,
Metropolis

Efes’in kurucusu Androklos’un heykeli Efes kazılarında bulunmuş olup müzeye kazandırılmış eserler arasında. M.S. 38 ila 161 yılları arasında olduğu tahmin ediliyor.

Sergide bulunan diğer miraslarımız:

Mozaik Döşeme
İmparator Heykeli, Roma Dönemi (M.S. 2. yüzyıl)
Dionysos’un yanında Atinalı aktör İkaros’u ziyareti, Roma Devri
Nymphe’ler yanında çocuk Dionysos, Roma Devri