Sanatçı Gizem Akdağ, ressamlık hikâyesini bizimle paylaştı

Küçük yaşlarından itibaren sanatın birçok alanıyla ilgilendiğini söyleyen sanatçı Gizem Akdağ, sorularımızı yanıtladı. Ressamlık yaşamının yanı sıra sosyal medya serüveni hakkında bilgiler verdi.

Sanata teşvik anlamında, doğuştan gelen bir şey olduğunu ancak abisinin resme olan ilgisinin kendisini bu alana daha hızlı yönlendirdiğini belirten Akdağ, lise ve üniversite yıllarında almış olduğu güzel sanatlar eğitimi sürecinin bu noktaya getirdiğini ifade etti.

Ressamlık yönünü sosyal medyaya taşıdı

Sosyal medyada her zaman aktif olduğunu dile getiren Gizem Akdağ, “Ressamlık tarafımla sosyal medyanın bir araya gelmesi son zamanlarda oldu diyebilirim. Eser çalışırken yaşadıklarımı, kısa bir şekilde takipçilerime aktarmak için bazı paylaşımlar yaptım ve çok sevildi. Yenileri gelmeye devam edecek” dedi.

Sanatını her şeyden beslemeye çalıştığını vurgulayan Akdağ; izlediği bir film, gördüğü bir fotoğraf, dinlediği bir şarkı, okuduğu bir kitap ve bazen sadece bir düşüncenin ilham kaynağı olabileceğini ifade etti.

Eserleri ilgiyle takip ediliyor

Yapmış olduğu çalışmaları sosyal medya hesabında paylaşmasıyla geniş kitlelere ulaşan Akdağ, sebebini şöyle anlattı: “Öncelikle Türkiye’de benim gibi resim sanatını sosyal medyada aktif ve belirgin şekilde işleyen kimse olmaması bu konunun birinci sebebi. Tabii bu noktadaki gelişimi tek bir nedene bağlamak bence doğru olmaz. Her başarının olduğu gibi bunun da birden fazla sebebi var. Ben Instagram tarafına profesyonel bir iş gibi bakıyorum ve oradaki paylaşımları buna göre yönetiyorum. Neredeyse bütün mesajlara ve yorumlara kayıtsız kalmamaya çalışıyorum. Bir de sürekli gelişmek ve dönüşmek için kafa yoruyorum.”

“Renkler benim gözümde bir çocuk gibi”

Gizem Akdağ, renklerin kendisi için ne anlam ifade ettiği sorusu üzerine şöyle cevap verdi: “Renkler benim gözümde ayrı ayrı karakterler gibiler ama her zaman her kompozisyon içerisinde aynı şeyi anlatmıyorlar. Onların da kendilerine göre eser içerisinde rol ve statüleri oluyor. Bazen biri hakim oluyor bazen diğeri daha baskın. Bir ortamda çok eğlenceli ve dışa dönük olurken başka bir yerde hiç sesi çıkmayan bir çocuk gibi düşünebiliriz benim gözümden.”

İnternet üzerinden eserler satın alınabilir

Eserlerini internet üzerinden satışa sunan Akdağ, Türkiye’de alışılagelmiş sanatseverlerin dışında kalan kısma da hitap ettiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Eserlerimi alan bazı arkadaşlar, arkadaş diyorum çünkü alım yapanlarla kesinlikle arkadaş oluyoruz, hayatlarında ilk defa böyle bir şey aldıklarını söylüyorlar. Bu da beni en az resim bilgisi ve tecrübesi yüksek olan birisinin alım yapması kadar sevindiriyor. Hakim kitlenin dışında kalan alımlar genellikle sosyal medya ve internet sitesi üzerinden oluyor.”

“Kendinizi adadığınız zaman mutlaka yol alıyorsunuz”

Akdağ, son olarak sanatla ilgilenmek isteyenlere tavsiyelerde bulundu: “Bazı yollara çıkmanın doğru zamanı, uygun zemini olmuyor bence. Kendinizi adadığınız zaman mutlaka yol alıyorsunuz. Bu yol bazen uzun bazen kısa oluyor. Bu da biraz şans, biraz yetenek, biraz da eğitim, araştırma, çok çalışma gibi alt başlıklarla farklılaşıyor. Herkesin yapmak istediği şeylerle ilgili yol alması için öncelikle başlaması gerekiyor.”