“Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı” sergisi ziyaretçileriyle buluştu

9 Ekimde başlayan “Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisi” Meşher ‘de ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

İsmini Şükran Aziz’in bir eserinden alan serginin küratörlüğünü Deniz Artun üstleniyor. Sergide Türkiye’de yaşamış olan ve sanat tarihinde keşfedilmemiş kadınların eserlerine yer veriliyor. Kadın sanatçılar adına değer taşıyan sergi,  kadınların kendilerini keşfettiği, ürettiği, sanatlarıyla anıldığı bir yüzyıl olduğuna atıfta bulunuyor.

Sanatseverleri Meşher ’in üç katında ağırlayan sergide, yüzden fazla sanatçının çeşitli eserleri sergileniyor. Alt katında “Ben” kimliğine vurgu yapılıyor. Aynada kendisini izleyen kadın tablosu, birbirinden farklı otoportreler içeren tablolar yer alıyor. Kendi iç dünyaları izleyicilere yansıtılıyor.

Yıldız Moran (1932-1995), Yankı

Birinci katında “Sen” kavramı üzerinde duruyor. “Sen”, bir diğeriyle karşılaşmalarını ifade ediyor. Duvarlarda bulunan tablolarda daha çok anne, çocuk, aile kavramları işleniyor.

İkinci katta ise son ifade yer alıyor: “Onlar”. Onlar, kadınlara diğerlerinin gözünden bakıyor. Tablolarda daha çok çiçek figürleri bulunuyor. Sergi ziyaret notlarında şöyle bir ifadeye değiniliyor: “Çiçek, özellikle vazoda olduğunda, başkaları tarafından kadınlara yakıştırılan sıfatları taşır; duygusal, kırılgan, amatör ruhlu, sıradan, domestik ve dekoratif. Pek çok sanatçı kadın, kendisinden güvenli ve zarif olanı resmetmesi beklendiği için, ancak vazoda çiçekler boyayarak resim yapabilmiştir.”

Sergi 27 Mart 2022 tarihine kadar, Salı-Pazar günleri, 11.00 ila 18.00 saatleri arasında Meşher’ de görülebilir.

Sergide bulunan diğer tablolar:

Şükran Aziz (1949-2019), Ölü Diller

Emel Korutürk (1915-2013), Resim Çalışan Kızlar

Melike Abasıyanık Kurtiç (1930-2021), Yosun Çalışmaları

Belkıs Mustafa (1896-1925), Otoportre

Nevin Edhem (1910-1931), İsimsiz

2. Görsel: Vildan Gizer (1889-1974), Ömer Bey (babası)