Aradığınız sergi “BURASI”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ortaklığıyla düzenlenen “Burası” sergisi 21 Eylül 2021 tarihinde ziyaretçilerine açıldı.

Şehrin çevreyle ilişkisinin tarihsel dönüşümüne ışık tutarak ekosistemi konu alan serginin küratörlüğünü Kevser Güler üstleniyor. İBB Kent müzesi koleksiyonundan birçok eserler içeren sergi günümüzden parçalara da yer veriyor. Arşivden çıkarılmış resimler, İstanbul’un eski manzaraları, yağlı boya, sulu boya ve ahşap baskı çalışmaları gibi daha birçok eserler bulunuyor.

II. Abdülhamit tarafından Yıldız Sarayı’nın bahçesinde kurulan Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası’nda üretilmiş, Haliç kıyılarındaki çamur ve kilin kullanıldığı Eser-i İstanbul serisi de dikkat çeken eserler arasında.

Ahşap üzerine yapılan ıslak baskı tekniği ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sanatseverler, baskı ustası tarafından yapılan çalışmaları ilgiyle takip etti.

Sergi, İstiklal Caddesi üzerinde bulunan bir sanat merkezi olan Yapı Kredi Kültür Sanat’ta 27 Şubat 2022 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Şifa Mühürleri Albümü, 19. yy. (İBB Kent Müzesi Koleksiyonu)

İstanbul Manzaraları (İBB Kent Müzesi Koleksiyonu)
Yasemin Özcan ” Umut ya da ışık stresi” – 2016
Mıgırdiç Civanyan (1848-1906), Yangın