Şehrin belleği “Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi”

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), İzmir’in Konak ilçesi Çankaya Mahallesi’nde bulunuyor. İzmir’in eski Belediye Başkanı Ahmet Piriştina’nın ismi verilen müzede şehrin geçmişine dair arşivden birçok belge ve materyal mevcut.

Halka açık olan müzenin içerisinde pek çok sergi bulunuyor. Müze zarfında 2016 yılında açılan ve halen devam eden “Kent ve Ulaşım Sergisi” bunlardan biri. İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü’nün kendi arşivinden oluşturduğu bu sergide bilgilendirici yazıların olduğu panolar yer alıyor. Giriş katında sergiye ayrılan salonda hava yolu, deniz yolu, demir yolu, kara yolu ulaşımlarına ilişkin detaylar sunuluyor.

Girişte ziyaretçilerini ilk olarak karşılayan 1957 BMW R26 model bir motosiklet bulunuyor. 1950’li yılların sonundan günümüze kadar İzmir’de kullanılan motosiklet zincirsiz olma özelliği taşıyor.

Serginin sol tarafında mevcut olan hava yolu panosu, Türkiye’de havacılık denilince akla gelen kıymetli ismi Vecihi Hürkuş hakkında bilgileri ve İzmir’in eski havalimanı olan Çiğli Havaalanı üzerine haberleri içeren gazeteleri kapsıyor. Hürkuş’un yaptığı ilk Türk uçağı olan “Vecihi K-VI’”nın maketi de tavanda sergileniyor.

İzmir’in deniz ulaşımının tarihi, deniz yolu panosunda fotoğraflarla anlatılıyor. İzmir’de yapılan deniz taşımacılığı, var olan limanları ve kayıkları üzerine önemli bilgiler aktarılıyor. Hemen önünde ise denizciliğe ait objeler cam vitrine çıkarılmış durumda. Vitrinde Gölcük vapuru güverte aydınlatma lambasından 9 Eylül vapuru motor devir skalasına kadar pek çok eski araçlar bulunuyor.

Kent içi ulaşımda atlı tramvaylar ilk demir yolu aracı olarak kullanılıyordu. Şehir içinde belirli güzergâhta yolcu taşıyan atlı tramvaylar panoda yerini aldı.

Bisikletin ortaya çıkışında günümüzdeki bisiklet formundan farklı geliştirilen ve farklı bir türü olan velosipet sergide kendisine ayrılmış alanda asılı duruyor. Belirli bir dönem İzmir Ticaret Borsası’nda çalışan Hıfzı Hitay’ın kızına armağan ettiği bisiklet sergi süresince İzmir Kent Arşivi ve Müzesine verilmiştir.

1954 yıllarında ilk seferlerine başlayan ve yolcu taşıyan troleybüslerin maketleri müzede dikkat çeken diğer objeler arasında.

İzmir itfaiyesi eski makam aracı sergilenenler arasında.

İzmir Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’ne gidemeyenler, APİKAM‘ın internet sitesinde bu sergiyi sanal olarak ziyaret etmesi mümkün. Sanal gezinti için tıklayınız.