Heritage İstanbul: “Hafıza Mekanları, Müzeler: Mimari ve Sergileme”  

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2’ncisi düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında 28 Mayıs- 12 Haziran tarihleri arasında Heritage İstanbul konferansı gerçekleşiyor. “Hafıza Mekanları, Müzeler: Mimari ve Sergileme” konulu sergi ve konferans serisinde, Türkiye’de kültürel miras bilincinin arttırılması, mirasların korunması, restorasyon, müze ve arkeoloji gibi değerlerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Heritage İstanbul bünyesinde, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi’nin 4. katında, 1 Haziran günü saat 15.00’da EEA- Emre Arolat Architecture kurucu ortağı ve Mimar Emre Arolat, kültürel miras tutkunlarıyla bir araya geldi. Arolat, yapmış olduğu projeler, tasarımlar, müzeler hakkında bilgilerini paylaştı.

Müzelerin çok tartışılan bir kavram olduğuna değinen Arolat, müze binalarının yalnızca sergi alanı olması, sanatseverlerle bir araya gelen binalar haline gelmemesi gerektiğine dikkatleri çekti. Müzelerin kentin bir parçası ve kültür merkezi olduğunu söyleyerek dönüştürücü birer yapı olduklarını dile getirdi. “Müzelerin ciddiyeti olur ama aynı zamanda rahat yönü de olur. Binalara giriyoruz. Müzelerde hava yağmurlu mu, güneşli mi hiç farkında olmuyoruz” diyerek sözlerine ekledi.

Mimar Emre Arolat, konuşmasının ardından ziyaretçilerin sorularını cevapladı. Yoğun kalabalık nedeniyle ziyaretçiler ayakta dinledi.