Kaligraf Özbir Selma Güncan: “ Kaligrafi ruhta olanı, içten geleni harflerle resmetmektir”

Ahenkle harflere dans ettirilen kaligrafi sanatı, yazılara estetik biçim verilen sanatlardan biri. Kaligrafiye dair merak edilenleri Kaligraf Özbir Selma Güncan’a sorduk.

Yazıya olan ilgisinin çocukluğuna dayandığını söyleyen Güncan, yazıyı oluşturan çizgilerin gözüne kusursuz gözüktüğünü ve bu durumun kendisini kaligrafiye daha çok meylettiğini ifade etti. Yazıları saatlerce seyrettiğini belirtti. Her sanat dalının birbiriyle bağlantılı olduğuna dikkat çeken Özbir Selma Güncan, resim ve desen tasarımlarıyla da ilgilendiğini dile getirdi. Aynı zamanda grafik tasarımcı olduğundan dijital tasarımla da uğraştığını vurguladı.

Yazımlar, ruh halini yansıtıyor

Güncan, güzel yazma sanatı olan kaligrafiyi kendi bakış açısından şöyle tanımladı: “Yazmak eylemi, ruh halinin dışa vurumudur. Ruhta olanı, içten geleni harflerle resmetmektir şahsımca. Uzun yıllar yazıyla hemhal olurken ruh halimin kademeleri, fark ettiğim yegâne şeydir. O kademelerin yazıya nasıl da değişik zuhur ettiği. Her font bir karakter, bir ruh halidir. Öfkeyi bir gotikle, huzuru ise bir italikle nakşedersiniz. Kâh kâğıda kâh tahtaya, kâh duvara kâh bir cama yazacak materyal olsun yeter ki.”

Yazma sanatı olan kaligrafinin üzerine çalışıldığında geliştirildiğini ve aynı zamanda da yetenek işi olduğunu söyleyen Güncan, şöyle konuştu: “Onca talebe yetiştirirken “yazı yazmayı çok seviyorum” diye söze başlayanların yetenekli olduklarına kanaat getirdim. Seven yeteneklidir, çalışan ise yazı yazmayı başaran.”

Sosyal medyanın katkısı büyük

Çalışmalarını sosyal medya hesabından paylaşan Özbir Selma Güncan, kaligrafi sanatının Türkiye’de ilerlemesinde sosyal medyanın müthiş katkılarının olduğuna işaret etti. Kendisini geliştirmesine, tanınmasına ve sosyal medya aracılığıyla birçok talebe yetiştirmesine sebep olduğunu söyledi. “

Karma sergiler dışında kişisel sergisinin 2023 yılında açılacağını bildiren Güncan, kaligrafi sergilerinin Türkiye’de özleminin çekilmesinden dolayı çokça talep gören sergiler olduğunu dile getirdi. “Kaligrafiye ilgi her geçen yıl daha da çok artmakta. Biz insanoğlu kâğıdı, kalemi, harfleri, onlara dans ettirmeyi seviyoruz. Kaligrafiye son 5 yıldır güzel bir ilgi var. Kaligrafi ondan önceki yıllarda maalesef ihmal edilmiş ve destek görmemiştir. Şimdilerde adından söz ettirmeyi başarıyor. Neyse ki, geleceğinden umutluyuz.”

Son olarak Kaligraf Özbir Selma Güncan, kaligrafi sanatıyla ilgilenmek isteyenlere şöyle mesajlar verdi: “Kalemin, kâğıdın kokusunu seven başlasın ve sebat etsin. Sonunda yazıda kendisini bulacaktır. Yeter ki yolun başında pes etmesin.”