KAFFED Çerkes Soykırımı’nı anlattı

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), 21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’nün yıldönümünde yapılan soykırımı anlattı. Instagram hesabından yaptığı paylaşımda çeşitli kaynaklardan edindiği bilgileri derleyerek aktardı.

“1552 yılında Kazan, 1556 yılında Astrahan hanlıklarını işgal eden Ruslar Çar VI. Ivan döneminde yayılmacı politikalarını Kafkasya’ya yöneltti. 1567 yılında Çar VI. Ivan’ın Kaberdey topraklarına saldırmaya başlamasıyla tarihe Kafkas-Rus Savaşları olarak geçecek olan savaşların ilk aşamasına girilmiş oldu. Rusların Kuzey Kafkasya içlerine girip buralara Kazak ve Rus köylülerini yerleştirmeye başladıkları savaşın bu hazırlık dönemi 1762 yılına kadar tam 206 yıl sürdü.

Ruslar 1763 yılında bugünkü Mezdok bölgesine kaleler inşa etmeye başladılar. Böylelikle Kuzey Kafkasya halkları ile Rusya arasındaki cephe çizgisini oluşturan Kafkas Hattı meydana geldi. Bu tarih, hazırlık savaşlarının sona erip yüz yıl boyunca sürecek Kafkas-Rus Savaşları’nın başladığı yıl olarak kabul edilir.

Çerkesler 100 yıl boyunca özgürlükleri için savaşıp Rus işgaline karşı direndi. Ancak yalnızca savaşı değil, yerleri ve yurtlarını da kaybettiler. 1864 yılına gelindiğinde daha fazla direnmek faydasızdı. Çerkeslerin önünde Kuban’ın sol kıyısına yerleşmek ya da Osmanlı’ya gitmek üzere iki seçenek kalmıştı.

Savaşın son aylarında Rus ordusu Çerkes köylerinin büyük kısmını yakarak halkı yerlerini terk etmeye zorladı. Kitleler halinde Anapa, Novorossiysk, Tuapse, Soçi ve diğer limanlara biriken Çerkesler, gemilere istif edilerek Osmanlı topraklarına sürüldüler. Çoğu sürgün yolunda hayatını kaybetti.

20 Mayıs 1864’te Rusların dört ayrı ordusu, Soçi yakınlarındaki Kbaada Vadisi’nde buluştu. Bir gün sonra, yani 21 Mayıs 1864’te ise savaşın sona erdiğini açıklayıp Kafkasya’nın boşaltılmasını kutladılar. Çerkesler ise aynı tarihi Çerkes soykırımı ve sürgününün yıl dönümü olarak anıyor.

Kafkas-Rus savaşlarında 2 milyonu aşkın Çerkes yerlerinden edildi. 1 milyonu aşkın kişi savaşta ya da sürgün yollarında hayatını kaybetti. Savaş bittiğinde Kafkasya’daki Çerkes nüfusunun yüzde 90’ı ana vatanlarından kopartılmıştı.

Bugün Türkiye, Ürdün, Suriye ve İsrail başta olmak üzere tüm dünyada 4 ila 6 milyon arasında Çerkes yaşıyor. Bunlardan sadece 700 bini ana vatanı Kafkasya’da. Soykırım olmasa bu sayı bugün 30 milyonu bulabilirdi.”

Kaynak: KAFFED